ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Zvuková a konferenční technika Světelná a projekční technika Hudební nástroje

Zvuková a konferenční technika - FOCUSRITE / Nahrávací technika, zvukové procesory

Focusrite - zvuk ceněný odborníky

Britská společnost Foscusrite patří k těm velkým jménům světového audioprůmyslu, jež se objevila na scéně v první polovině 80. let 20. století. Nosným programem firmy byly původně především analogové outboardy – preampy, ekvalizéry a dynamické procesory. Protože se však počátky společnosti časově kryjí s obdobím masového nástupu digitální technologie v audioprůmyslu, je celkem logické, že se tento trend odrazil také ve výrobním portfoliu značky Focusrite. Na jedné straně tak najdeme digitální emulace analogových procesorů v podobě softwarových pluginů, na straně druhé leží převodníky a zvukové karty v celé představitelné šíři kvalitativního a cenového spektra. Společnost Focusrite má několik divizí. 

Divize Focusrite Pro se zaměřuje na tři vysoce profesionální produktové řady:

 

1) RedNet – síťové audio s neomezenými možnostmi

Řada modulárních rozhraní RedNet je hrdou vlajkovou lodí firmy Focusrite, která přenáší studiovou kvalitu zvuku do jakékoliv moderní audio aplikace. Série využívá výkon osvědčeného digitálního rozhraní Dante a flexibilitu i dostupnost standardních ethernetových síťových rozvodů a je odborníky zcela oprávněně pokládána za nejlepší studiové řešení „Audio-over-IP“ na světě.

Systém umožňuje využití v rozsáhlé škále audio aplikací – počínaje záznamem živých vystoupení, přes profesionální „Multi-room“ produkční studia, distribuční audio instalace, postprodukční pracoviště a cokoliv mezi tím.

Zkrátka  - RedNet je zvukový distribuční systém s téměř nulovou latencí a schopností neomezeného trvalého rozšiřování, který umožňuje postupně navyšovat počty vstupů a výstupů, propojovat různé digitální komponenty a vytvářet mosty mezi standardními síťovými formáty Dante, MADI a ProTools|HD. Většina zařízení série RedNet je rovněž kompatibilní s aktuálním síťovým standardem AES67.

RedNet využívá nejpokročilejší a nejmodernější AD/DA převodníky z dílny Focusrite, absolutně stabilní generátory vzorkovací frekvence JetPLL i prémiové analogové obvody a dokáže tak zcela naplnit firemní filozofii reprezentovanou heslem „Zvuk je Vše“. Každý, i ten sebemenší, článek systému RedNet je precizně navržen, důkladně otestován a pečlivě vyroben tak, aby vždy a za všech okolností byl o krok napřed před konkurenčními systémy a svému uživateli tak poskytoval maximální zvukovou kvalitu – s doplňkovým benefitem v podobě revolučních síťových schopností.

Ke klíčovým výhodám série RedNet patří:

Excelentní zvuk – pokročilá AD/DA konverze, prémiové vícevrstvé obvody a stabilní vzorkování, řízené JetPLL generátorem poskytují extrémně čistý a transparentní zvuk s dynamickým rozsahem 119 dB při 24-bitovém rozlišení a vzorkovací frekvenci až 192 kHz.

Digitální síťové rozhraní Dante – díky vysokému výkonu a rozvojovému potenciálu osvědčeného síťového rozhraní Dante představuje RedNet extrémně flexibilní modulární distribuční systém, plně kompatibilní s jakýmkoliv dalším zařízením, pracujícím na platformě Dante.

Budoucí rozvojový potenciál a rozšiřitelnost – RedNet je navržen jako modulární „stavební blok“. To znamená, že v každém systému může být použita libovolná kombinace jakýchkoliv jednotek RedNet, což zajišťuje, že budete mít správný počet a typ vstupů a výstupů vždy tam, kde je potřebujete.

Rozsáhlá kompatibilia – RedNet přináší nepřebernou spoustu možností propojení s dalším technickým vybavením, bez ohledu na to, zda se jedná o zařízení založené na platformě MADI, AES 3, analogové, Mac, PC, ProTools|HD, nebo Dante či AES67. RedNet umí spolupracovat s opravdu širokou škálou zařízení a možnosti jeho konektivity jsou téměř neomezené.

 

2) Red – ve studiu propojí všechno se vším

Série Red si klade za cíl integrovat v jednom zařízení nepřebernou řadu digitálních studiových formátů, systémů a standardů společně s analogovým signálem různých úrovní a k tomu všemu navíc přidat moderní síťové prostředí.

V podobě řady Focusrite Red přichází do chaotického studiového Babylonu král, který dokáže jedním stiskem síťového vypínače rozetnout gordický uzel doposud nekompatibilních propojení a vytvořit přehledný a snadno prostupný most mezi všemi stávajícími formáty.

Série obsahuje rozhraní schopná současně komunikovat s digitálními platformami ProTools HD, Thunderbolt 3, Dante a ADAT.

Všem verzím je společný vždy 2x vysokoimpedanční nástrojový vstup + 2x sluchátkový výstup, k tomu stereo výstup pro připojení poslechových monitorů a digitální konektivita zahrnující 2x ethernetové rozhraní formátu Dante, 2x optický vstup a výstup ADAT Toslink (celkem 16 kanálů), S/PDIF In/Out (RCA), 2x konektor Mini DigiLink (Pro Tools HD), 2x rozhraní Thunderbolt a 4x BNC pro WordClock a Loop Sync In/Out. Každé rozhraní k tomu dále přidává svůj vlastní balík dalších analogových vstupů a výstupů.

Všechny modely využívají mikrofonní předzesilovače RED Evolution s dynamickým rozsahem až 121 dB, ziskem až 63 dB. Unikátním prvkem preampů je přepínač Air, simulující nižší impedanci vstupních transformátorů proslulých předzesilovačů Focusrite ISA, jež snímanému zvuku dodává vzdušný charakter a čistotu.

Mezi výrazné přednosti systému patří rovněž ultranízká latence. Ta dovoluje při playbackovém záznamu vytvářet odposlechový mix pro nahrávajícícho umělce bez obav z rušivého zpoždění snímaného zvuku. Všechny parametry poslechu i celý softwarový mix lze řídit dálkově z přehledného rozhraní na monitoru vašeho počítače nebo prostřednictvím trojice barevných displejů s jednoduše ovladatelnými enkodéry.

Uvedené rozsáhlé propojovací možnosti i další pokročilé funkce předurčují tuto řadu rozhraní a konvertorů k tomu, aby se stala řídícím centrem jakéhokoliv moderně koncipovaného produkčního či postprodukčního pracoviště, nebo celé studiové sítě např. v TV či broadcastingovém provozu.

 

3) ISA – odkaz legendárního analogového zvuku Focusrite

Produktová série ISA představuje řadu mikrofonních předzesilovačů a channel stripů, jež těží z těch nejlepších tradic analogového období značky. Základním stavebním prvkem všech zařízení této série jsou mikrofonní předzesilovače vybavené vstupními transformátory Lundahl, jež jim dodávají výjimečně vzdušný charakter a nekonečnou dynamiku s parametry dalece přesahujícími možnosti i rozlišení lidského sluchu (např. THD nižší než 0,0008% nebo frekvenční rozsah 10 Hz – 118 kHz). Signifikantní jsou vždy čtyři volitelné hodnoty vstupní impedance, které barvu či charakter připojených mikrofonů dokáží ovlivnit výrazněji a současně daleko přirozeněji než ekvalizér.  Pozoruhodný je též celkový rozsah vstupního zisku až 100 dB, jenž dovoluje připojení prakticky jakéhokoliv myslitelného zdroje signálu od slabounkých páskových mikrofonů až po výkonové výstupy kytarových zesilovačů.

Ačkoliv jsou produkty řady ISA svým založením ryze analogové, lze je prostřednictvím přídavných karet rozšířit o digitální a síťovou konektivitu ve formátech AES3, ADAT či Dante a snadno je tak integrovat i v moderním studiovém prostředí.

U všech jmenovaných sérií lze najít širokou škálu modelů, dovolující splnit jakékoliv přání, týkající se funkčnosti a konektivity od jednoduchých konvertorů s jedním či dvěma kanály až po modely určené pro simultánní záznam nebo naopak přehrávání mnoha desítek zvukových stop.

Progresivní konstrukční řešení i pověstnou kvalitu výrobků neoceňují pouze běžní zákazníci. Firmu Focusrite ztělesněnou jejím hlavním konstruktérem Rupertem Nevem vysoce hodnotí i respektovaní odborníci v oblasti audioprůmyslu, což jejímu zakladateli vyneslo uvedení do Mix Hall of Fame v roce 1989, prohlášení „mužem století“ redaktory časopisu Studio Sound Magazine a v roce 1997 také nejcennější trofej – „Technickou Grammy za celoživotní přínos hudebnímu průmyslu“.