Zvuková technika Světelná a projekční technika Hudební nástroje

Zvuková technika - Focusrite Pro / Nahrávací technika, zvukové procesory

Britská společnost Foscusrite patří k těm velkým jménům světového audioprůmyslu, která se objevila na scéně v první polovině 80. let 20. století. V té době však byl její zakladatel Rupert Neve již dávno ověnčen gloriolou slávy úspěšného konstruktéra, který vybavil svými špičkovými mixpulty a další technikou nejedno proslulé studio, podepsané pod největšími nahrávkami 60. a 70. let.

Nosným programem firmy v jejímž logu najdeme znak „ff“ (hudební symbol pro fortissimo) se staly analogové outboardy – především preampy, ekvalizéry a dynamické procesory. Legendární pověst si získal zejména předzesilovač ISA110, jehož křišťálově transparentní zvuk s fenomenálním rozsahem 10 Hz – 200 kHz a zkreslením menším než 0,0009% těžil z unikátní konstrukce využívající specifických vlastností transformátoru ve vstupní sekci. Ostatně nástupci modelu ISA se vyrábí dodnes, ať už v podobě čistých vícekanálových preampů ISA Two, ISA428, ISA828, kombinovaného front-endu ISA One, který skvěle poslouží jako chytrý a dostupný centrální modul pro malá studia, či špičkového channel stripu ISA430, který k už tak dokonalému předzesilovači s měnitelnou vstupní impedancí přidává ještě chytrý sekční ekvalizér, gate, kompresor, de-esser i soft limiter a nabízí neskutečnou variabilitu samostatného či společného použití i routingu všech těchto prostředků.
Protože počátky společnosti se časově kryjí s obdobím masového nástupu digitální technologie v audioprůmyslu, je celkem logické, že se tento dodnes platný trend odráží i ve výrobním portfoliu Focusrite. Na jedné straně najdeme digitální emulace proslulých analogových procesorů ISA 110 a 130 v podobě softwarových pluginů Midnight Suite, na straně druhé leží převodníky a zvukové karty v celé představitelné šíři kvalitativního a cenového spektra.

Focusrite jako zřejmě jediný výrobce na světě nabízí zvukové karty pro všechny typy běžně používaných počítačových rozhraní – USB (Scarlett), FireWire (Saffire), Thunderbolt (Clarett), iOS (iTrack) a dokonce také zařízení umožňující vytvářet složité audiorozvody prostřednictvím sítě Ethernet/Dante (RedNet). U všech sérií lze najít širokou škálu modelů, dovolující splnit jakékoliv přání, týkající se funkčnosti a konektivity od jednoduchých konvertorů s jedním či dvěma kanály až po modely určené pro simultánní záznam několika desítek zvukových stop a jejich odeslání do stejně opulentního počtu výstupů.

Společnost však sleduje vývoj trhu ve všech sférách, proto v jejím programu nechybí ani kontrolery určené k řízení DAW, simulátory virtuálního poslechového prostředí VRM, nebo miniaturní moduly pro velice populární rackový systém API500.
 
Progresivní konstrukční řešení i pověstnou kvalitu výrobků však neoceňují pouze běžní zákazníci. Firmu Focusrite ztělesněnou Rupertem Nevem vysoce hodnotí i respektovaní odborníci v oblasti audioprůmyslu, což jejímu zakladateli vyneslo uvedení do Mix Hall of Fame v roce 1989, prohlášení „mužem století“ redaktory časopisu Studio Sound Magazine o deset let později i udělení nejcennější trofeje – „Technické Grammy za celoživotní přínos hudebnímu průmyslu“ v roce 1997.