ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Loutkové divadlo ALFA PLZEŇ má nový zvukový systém s nejmodernější technologií a finanční úsporou

TERMÍN REALIZACE: červenec 2021


 

Plzeň je městem s dlouholetou a slavnou loutkářskou tradicí, reprezentovanou především LOUTKOVÝM DIVADLEM FERIÁLNÍCH OSAD a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka, později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů, Jiřího Trnky
V letech 1930-1943 zde mělo základnu první profesionální loutkové divadlo v ČSR, PLZEŇSKÉ LOUTKOVÉ DIVADLO PROF. J. SKUPY.

Divadlo Alfa, které bylo založeno v roce 1963, je respektované divadlo s 232 sedadly speciálně navržené pro loutkářství. Divadelní soubor, původně zaměřený na představení pro děti, se během desetiletí vyvíjel a uváděl mnoho žánrů, včetně klasiky, jako jsou Tři mušketýři, až po originální, moderní inscenace pro dospělé, které se zaměřují na sofistikované parodie na aktuální společenská témata. Společnost má deset loutkářů, kteří ročně produkují více než 220 představení. Divadlo také každoročně pořádá loutkářský festival.

 

O instalaci

„Vše začalo telefonátem zvukaře z divadla, že mají potíže se stávajícími DSP procesory pro správu reproduktorů.“ Uvádí Matěj Sborový, náš projektový designer. „Proto jsme se setkali na místě, kde jsme dále zjistili, že již nefungují reproduktory a také starší zesilovače se kazí a nelze je již opravit. Systém prostě dosáhl konce své životnosti."

Divadlo by potřebovalo vyměnit všechny vadné jednotky, ale se stářím systému bylo jen otázkou času, kdy selžou i ostatní komponenty. Divadelní manažeři si uvědomili, že by bylo snazší a z dlouhodobého hlediska nákladově efektivnější přepracovat a vyměnit celý zvukový systém divadla, včetně všech reproduktorů a zesilovačů.
Nový zvukový systém byl navržen Matějem Sborovým, naším projektovým designerem, instalaci provedla společnost Audio Kropík, jež je největším integrátorem v jižních Čechách. 

Zadání klienta

Divadlo se touto příležitostí rozhodlo nejen k výměně celého systému, ale také k výraznému zlepšení jeho výkonu. Chtěli upgrade na moderní, čistý a vysoce kvalitní zvuk a zároveň potřebovali, aby systém byl flexibilnější a snadněji použitelný. Také chtěli nové reproduktory, které by vizuálně lépe zapadly do divadla.
Tým Audio Kropík začal hledat systémové komponenty, které by vyhovovaly požadavkům divadla a omezenému rozpočtu. Kritickým bodem bylo najít vysoce kvalitní, vícekanálové zesilovače připravené pro audio síť, které by byly cenově dostupné a zároveň by dokázaly dodat výkon potřebný pro kino.
Druhým kritickým bodem bylo pouze malé časové okno, které divadlo mělo z důvodu nabitého programu, jak pro samotnou instalaci, tak pro rychlou dostupnost produktů.
Proto dal Jan Zvánovec na naše doporučení a rozhodl se pro zesilovače LEA Professional.

Řešení

Kompletně se tedy vyměnili všechny zesilovače za sadu 3 zesilovačů řady LEA Dante Connect a všechny reproduktory za mix 9 reproduktorů značky JBL řady AE Compact Series
Stávající digitální mixážní pult Yamaha DM2000 byl vybaven kartou DANTE pro komunikaci se zesilovači LEA prostřednictvím protokolu DANTE. 
„Vestavěná technologie Dante v zesilovačích umožnila extrémně jednoduché spojení mezi mixážní místností a technickou místností, vše fungovalo při prvním připojení a my máme velkou flexibilitu pro snadné budoucí upgrady,“ řekl Zvánovec. „A také nejsou potřeba externí reproduktorové procesory, protože je vše řízeno DSP, které je vestavěno do zesilovačů LEA. Už jen tyto funkce ušetřily klientovi spoustu peněz a času.“
V racku v technické místnosti jsou instalovány dva 4kanálové zesilovače LEA Connect 354D pro horní a spodní levé a pravé reproduktory a také pro hlavní centrální reproduktor a dále 4kanálový zesilovač LEA Connect 704D pro subwoofery. 

O produktech

Řada LEA Connect je první na světě profesionální řada zesilovačů s podporou IoT. Tyto dvou, čtyř a osmikanálové zesilovače se ideálně hodí pro středně velké instalace a mají přímé HiZ (70 V nebo 100 V) nebo LoZ volitelné podle kanálu. Se třemi způsoby připojení mohou návrháři systému zapojit vestavěný WiFi přístupový bod řady Connect, připojit se k WiFi na místě nebo použít Ethernet k připojení k jakékoli místní síti pomocí kabelu Cat5 nebo Cat6. Řada Dante Connect také obsahuje analogové vstupy, vstupy Dante a externí I/O ovládání pro vzdálené zapnutí/vypnutí a monitorování poruch.
Používání profesionálních audio zesilovačů s vestavěným DSP se stalo standardní praxí pro mnoho AV integrátorů. Zařízení napájené DSP dokáže více za méně peněz, a proto integrátor nemusí kupovat, instalovat nebo udržovat separátní DSP zařízení. Integrovaný DSP tak uvolňuje prostor v racku a snižuje hmotnost systému. Veškeré vstupní směrování, ladění místnosti, ladění reproduktorů a omezení jsou zabudovány do zesilovače, takže stojany na vybavení jsou menší, lehčí a čistší.

Reakce klienta

„Při prvním poslechu nového systému byl klient nesmírně ohromen tím, že systém zněl mnohem jasněji a lépe, než očekávali. A to nejen díky novým reproduktorům, ale také díky silnému, přirozenému zvuku zesilovačů LEA,“ dodal Zvánovec. „Jsem rád, že jsme měli příležitost dozvědět se a vyzkoušet zesilovače LEA. Rozhodně přidáváme LEA do našeho seznamu preferovaných značek zesilovačů."  

Použité produkty:

•    Reproduktory JBL řady AE Series, AC28/95, AC18/26, AC118S, AC28/95
•    Zesilovače LEA Connect 354D, 704D
•    Síťová karta Dante

 

Instalaci provedla firma: Audio Kropík