ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak mistři zvuku ČESKÉ TELEVIZE propadli zvuku Genelec 


 

V letech 1998 až 1999 probíhala velká rekonstrukce akustiky hlavního hudebního studia postprodukce České televize. Toto studio stojí za veškerou scénickou hudbou všech děl z produkce České televize, jejichž seznam by pokryl několik stránek. Patří k nim evergreeny, jako například seriál Zdivočelá země, nebo dnes již kultovní pohádka Anděl Páně. 

Důvodem rekonstrukce byla již nevyhovující akustika studia a plánovaná změna pro možnost zpracování prostorového zvuku. Zároveň už byla ve studiu jedna komponenta, studiové monitory Genelec 1024C, která byla pořízena krátce po revoluci, se kterou byli mistři zvuku velmi spokojeni a měnit ji nechtěli. Oslovili proto anglické studio designéry za účelem zhotovení projektu nové prostorové akustiky studia. Znamenalo to rozebrat stěny studia až na cihly. Z původního složení studia nezůstal kámen na kameni, jen zmíněné studiové monitory, které se staly výchozím prvkem nové akustiky studia. Jsou zapuštěny v akustickém obkladu stěny a veškeré další „dílky skládačky“ se stavěly na jejich základě.

K modelu 1024C přibyly také 1030A pro doplnění prostorového zvuku. Od té doby je studio ve své akustické podobě beze změny, a hlavně stále vyhovující, dodnes. 

 

O pár let později, jak postupně probíhala modernizace techniky i v dalších studiích a na zvukových pracovištích, vyžádali si mistři zvuku na základě jejich pozitivní zkušenosti, aby byl Genelec zahrnut do výběrových řízení. A ten po mnoha testovacích kolech vyšel jako vítěz. Velké plus byla široká nabídka v jednotlivých řadách (od malých po velké), která představuje vícero účelů použití, dále podobná škála vlastností celé řady, „podobný zvuk“, který slouží jako referenční poslech, ale i tehdejší cena byla velmi přívětivá. 

Hlavně pozdější modely DSP si mistry zvuku získaly. Jiří Černý, vedoucí zvuku České televize, oceňuje především automatickou kalibraci a uložení nastavení, jež je pro jejich práci se zvukem, kdy je potřeba neustálé nastavování a dolaďovaní, velkým plusem. 
Proto se v letech 2008 až 2010 postupně vybavovala jednotlivá zvuková pracoviště studiovými monitory Genelec. 

Najdete zde modely: 8030A / 8050A / 8020A / 8020B / 8250A /7271A
Celkem přes 100 ks těchto studiových monitorů.